Taşlardan yapılan kolye modelleri ve fiyatları

taşlardan yapılan kolye, taş kolye

Taşlardan yapılan kolye modelleri ve fiyatları ne kadardır ? Resimde gördüğünüz kolyenin üzerinde sokaktan toplanan taşlar var. Tabiki bunun yanında metal süs boncukları ve cam da kullanılmış ama ağırlıklı olarak taşlardan oluşmuştur.

Sponsorlu bağlantılar

Taştan kolye nasıl yapılır ?

Kolyeyi yapmak için uygun taşları dere kenarlarından toplayabilirsiniz. Bu tür taşları bulabileceğiniz yerler sadece derelerdir. Eğri şekilli uzun şekilli çeşitli taşlara bakın ve sevdiğiniz türleri toplayın.

Taşlara delik açma

Taşların ortasında delik açmak için elmas uclu 0.2 mm matkap ucuna sahip olmalısınız. Elmas uclu matkabı bir masa üzerine sabitliyoruz. Masaya sabitlediğimiz matkabı çalıştırarak  titreyip titremediğini kontrol edelim. Eğer titreme yapıyorsa taşı kırar. Bu sebeple titreşimi sıfıra indirmek için matkap sağlam bir şekilde sabit olmalı ve gerekirse masa üzerine ağırlıklar konularak sabitlenme kesinleşmelidir.

Taşı delme

Matkap hazırlandıktan sonra taşı delmek için, matkabın ağzına gelecek şekilde bir tahta istelek hazırlamalısınız. Taşı bu tahta iskelete sabitlemeli ve matkabın ucuna doğru inerken taş ta aynı şekilde yerinden oynanaması gerekecektir. Sabitleme işini doğru yaparsanız taşa delik açarsınız. Taş delme işi de bittikten sonra boyama işine geçiyoruz.

Taşları boyama

Bunu yapmak için herhangi bir boya kullanmayacağız. Boyamadan kasıt şudur ; Taşların doğal rengi olan renge parlaklık vererek boyanmış gibi görünmesini sağlayacağız. Bunun için bize bir tane bileme makinası lazım olacaktır. Bileme makinasının üzerindeki bileme taşını en ince olan 0.2mm bileme taşını koyarak ve bileme taşının alt kısmının bir kap suya deymesi sağlanarak bu işe başlayacağız. Bileme taşı suya deydiğinde suyu fışkırtabilir bu sebeple taşın girdiği yerin dışında kalan kısımlarda kapın üstü örtülmelidir.

Her şey hazırsa parlatılacak olan taş bileme taşına hafifçe sürtülecektir. Sürtme sonucunda taşta kırılma olmaması için hafif dokunuşlar önemlidir.

Kolyeyi hazırlama

Son olarak kolye hazırlama aşamasına geçiyoruz. Taş kolye için bir adet sağlam iplik, hazırlanan taşlar ve istenirse, boncuk ve sam boncuk modelleri de eklenebilir. Tüm bunları ipten geçiriyoruz ve ipin ucunu bir çakmak ile yaparak kolye yapım aşamasını tamamlıyoruz. Ortaya yukardaki resimde gördüğünüz harika taşlardan yapılan kolye çıkacaktır.

Fiyatı

Taşlardan yapılan kolye modelleri pazarlarda, boncuk satan mekanlarda, süs eşyaları satılan dükkanlarda bulabilirsiniz. Bir çok yerde bunun aynısını görmeniz çok mümkündür. Satış fiyatı 50 TLdir. 50 TL’yi az yukarı az aşağı değiştiren fiyat ise satılan yerin nerede olduğudur. Mesela bir tatil beldesinden bu kolyeyi alacaksanız 70 TL bile olabilir, ama İstanbul’da özellikle Kadıköydeki süs kolyeleri satan dükkanlardan alacaksanız 40 TL ye dahi bulabilirsiniz. Ben ortalama 50 TL diye fiyatını hatırlatmak istedim.

Share This Post

Leave a reply